Spánková hygiena

Spánková hygiena

Určite poznáte ten pocit keď sa Vám už od únavy zatvárajú oči, máte za sebou náročný a vyčerpávajúci deň a pred sebou ďalšie dôležité udalosti nasledujúceho dňa. Kvalitný a zdravý spánok je v súčasnej modernej situácii čoraz náročnejšie dosiahnuť. Hlavou nám víria rôzne myšlienky, emócie, nemôžeme zaspať pretože cítime hlad, alebo naopak sme príliš prejedení, a tak ďalej. Faktory, ktoré vplývajú na náš spánok a jeho kvalitu je naozaj veľa a výrazne sa odporúča dať si na kvalite nášho spánku aj dostatočne záležať.

posteľ

Kvalitný spánok = produktívny organizmus

V našom organizme počas dňa prebiehajú mnohé procesy, ktoré naše telo značne vyčerpávajú, a tým pádom potrebuje dostatočný čas na oddych a regeneráciu. A tú získava najmä počas fázy spánku. Zabezpečujeme správnu funkciu vnútorných orgánov, regeneráciu a obnovu, podieľa sa na správnom fungovaní kognitívnych a iných funkcií. Okrem toho je dôležitou súčasťou nielen fyzického ale aj psychického fungovania. Napomáha k lepšej nálade a znižuje riziko vzniku ochorení ako je demencia či depresia.

spánok

To čo vo väčšine prípadov zapríčiňuje nespavosť je nedostatok melatonínu, ktorý je známy ako hormón spánku. Za jeho vylučovanie môže denné svetlo, svetelné lúče, ako aj modré svetlo z mobilných telefónov a zariadení.

Správna spánková hygiena

Spánkovú hygienu je potrebné dodržiavať, ak máte častejšie problémy so zaspávaním alebo sa budíte unavení a vyčerpaní. Existuje pár bodov, ktoré odborníci odporúčajú pre zdravý spánkový režim:

1. zaspávanie v rovnakom, resp. približnom čase,

2. minimálne hodinu pred spaním obmedziť modré svetlo z mobilných zariadení,

3. dostatočne tmavá a vyvetraná miestnosť,

4. ku kvalite spánku napomáha aj dostatočná fyzická aktivita počas dňa, krátko pred spánkom sa však neodporúča,

5. kvalitné penové matrace s komfortnou pamäťovou penou a vhodné vankúše, vyhnete sa tak bolesti krčnej chrbtice, a nebudete sa cítiť ako dolámaní