LEGO. Zábava a kreativita nielen pre deti!

LEGO. Zábava a kreativita nielen pre deti!

Blížia sa Vianoce. To je vhodný čas na darček ako je Lego stavebnica, nemyslíte? Rodinná spoločnosť Lego Group, ktorá sídli v meste Billund v Dánsku, vyrába „nesmrteľné kocky“ v neuveriteľných kvantách. Počas vianočných sviatkov sa každoročne predá 28 stavebníc značky LEGO za 1 sekundu. S touto „hračkou“ deti, ale aj dospelí môžu popustiť uzdu svojej fantázií a postaviť modely rozprávkových zámkov, hradov s drakmi, funkčných vláčikov, autíčok, vesmírnych lodí, člnov atď.
městečko z Lega
Firma Lego Groupnestíha dodávať na vianočný trh nové objednávky, aj keď vyvíja nemalé úsilie. Továrne sú pod veľkým tlakom. V lisovniach sa pracuje nepretržite 24 hodín denne. Kvalita je ich najvyššou devízou. Jej presnosť sa meria na neuveriteľných 0,005 mm na každý vyprodukovaný dielik. Na výrobu Lego kociek sa používa vysokokvalitný materiál ABS (acrylinitrile butadiene styrene). Toto zaručuje, že časom farba na kockách a dielikoch nevybledne a hmota si zachová svoju tvrdosť a odolnosť. Lego kocky sa ľahko stavajú a spájajú do rôznych tvarov, v ktorých sú schopné zotrvávať veľmi veľa rokov. Stavebnice, ktoré sa Legu iba  podobajú, sa práve v tomto od neho líšia. V blízkej budúcnosti sa dánska firma chce zamerať na výrobu dielikov a kociek z obnoviteľných plastov.
Lego město s nádražím
Dánske slová „leg godt“ vo voľnom preklade do slovenčiny znamenajú „hraj sa dobre“. Môžeme to naozaj zobrať doslovne a hrať sa s deťmi tak dobre ako sa len dá. Tieto stavebnice totiž podporujú ľudskú fantáziu a kreativitu. Niektorí dospelí dodnes nedajú dopustiť na svoje staršie modely – hrady s drakmi a kostlivcami alebo mestečká s policajnými hliadkami na malých autíčkach. Hrajme sa aj my ako deti, ktoré všade prinášajú obrovský kus spontánnej energie! Deti spoja aj zdanlivo nespojiteľné. Vidia zmysel tam, kde ho nevidíme, ale on tam je a oni nám ho radi ukážu. Také sú totiž deti. Čisté a ničím neovplyvnené.

Každý človek, ktorý má Lego od detstva rád a dostane sa mu do rúk nový model, pocíti chuť tvoriť. To je sila LEGA! Keď pod vianočným stromčekom staviate Lego vláčik s dcérkou a zažívate pocit návratu do svojich detských čias. Vtedy ste sa snažili spájať dieliky, a to nielen podľa návodu, ale aj s použitím nekonečnej fantázie – zdanlivo nelogicky. Kreativita, metóda „pokus – omyl“, pestré farby, návody keď si neviete poradiť, hľadanie tých najmenších dielikov v kope kociek…
lego vesmírná postava
To všetko je pre dospelých zábava ešte aj dnes. Tak sa nehanbite za dieťa, ktoré v sebe máte celý život a dovoľte mu zabávať sa! Z niekoľkých samostatných modelov môže odrazu vzniknúť jeden veľký fantastický, futuristický hrad. A naopak, z jednej stavebnice je možné zostrojiť malé vtipné konštrukcie alebo postavičky. Stačí sa len odvážiť byť znovu dieťaťom a kúpiť model Lego stavebnice napríklad aj sebe alebo svojim blízkym. Niekto to môže zobrať ako vtip a iného to úprimne poteší. Každopádne doba ide dopredu.

A aj dospelí sa chcú hrať.
Niektoré stavebnice značky LEGO sú určené pre osoby od 16 rokov. Ak v obchode nenájdete čo hľadáte, môžete si objednať cez internet. Tam je oveľa širšia ponuka. Je možné získať aj modely stavebníc, ktoré sa už nevyrábajú, a to prostredníctvom bazárov a tak pod. Vzhľadom na vysoký dopyt budú niektoré stavebnice v obchodoch, toho roku, na Vianoce chýbať. Nemusíme sa však báť, že by tým LEGO utrpelo. Firma zaznamenáva rekordné zisky, ktoré stále rastú.

Na záver spomeňme najobľúbenejšie stavebnice súčasnosti; Najväčší dopyt je dnes po klasických obľúbených stavebniciach ako sú: Lego Castle (stredoveké hrady) Lego City (mestský život) a Lego Technic (mechanické stavebnice). Licencovaná séria: Lego Star Wars, Lego Batman, Lego Harry Potter, Lego Minecraft, Lego Disney („Disney“ postavičky a princezné v čarovných zámkoch). Ďalej sú veľmi vysoko predávané aj modely, ako sú: Lego Ninjago („ninja“ bojovníci), Lego Bionicle (bionické bojovné postavy), Lego Mindstorms (technicky funkčné robotické stavebnice pre náročnejších), Lego Friends, Lego Elves (víly, elfovia a rozprávkové bytosti) a Lego Duplo pre najmenšie detičky.