Zem vychádzajúceho slnka

Zem vychádzajúceho slnka

Japonsky sa krajina nazýva Nihon, čo v preklade znamená Pôvod slnka, miesto, odkiaľ slnko pochádza. Najjasnejšia hviezda na nebi predstavuje hlavnú bohyňu šintoizmu Amaterasu Ómikami, ktorej potomstvom je cisárska rodina a skrze toto spojenie aj všetci Japonci.

chrám

Japonská kultúra je oproti kontinentu veľmi špecifická. Nemožno sa tomu diviť, práve preto, že sa jedná o ostrovnú krajinu. Tá nemala príliš veľa interakcií s okolitým svetom a bola od neho izolovaná, či už úmyselne alebo neúmyselne.
Celé súostrovie sa nachádza v Tichom oceáne, severovýchodne od Číny a tvorí ho viac než 6 000 ostrovov. Hlavnými sú Honšú, Kjúšú, ŠikokuHokkaidó. Podnebie je na juhu subtropické, na severe mierne.

Na najväčšom z ostrovov (Honšú) sa vo veľkej nížine Kantó rozprestiera rozlohou aj počtom obyvateľov obrovské hlavné mesto Japonska – Tokio. Ďalšou veľkou a významnou oblasťou je metropolitné územie Keihanšin, ktoré spája modernú metropolu Osaku s prístavom Kóbe a historickým mestom Kjóto.
Nebezpečenstvo pri návšteve tejto zeme predstavujú zemetrasenia. Japonsko totiž leží v takzvanom ohnivom kruhu, zóne častého výskytu zemetrasení. Miestni obyvatelia sú na toto zvyknutí, dôležité je zachovať pokoj a dodržiavať bezpečnostné pokyny, pokiaľ je to možné. Ďalším strašiakom sú tajfúny, pri ktorých sa neodporúča vychádzať na ulicu.

svatyně

Najznámejšie pamiatky:

  • Hirošima– mesto bolo zničené jadrovým výbuchom v roku 1945
  • Kjóto– historické mesto plné starobylých budov a chrámov, viac než 1 000 rokov bolo sídlom cisára
  • IseIzumo – významné staroveké šintoistické svätyne
  • Hrad Himedži – nádherná architektúra 16. storočia
  • Fudžisan– slávna posvätná hora nad rovinou Kantó, dobre viditeľná z Tokia

Samozrejme, jedná sa len o veľmi stručný výpis. V Japonsku toho nájdete veľmi veľa a aj na známych miestach sa dá stále niečo objavovať.