Tipy pre útulné bývanie

Tipy pre útulné bývanie


Zbavte sa zbytočných vecí
Výložná skrinka s porcelánovým servisom a sloníkmi v obývačke už dávno nie je in. Rovnako ani vyšívané prestierania, obrusy, preexponované lustre, keramické sošky na poličkách. Zbavte sa ich a nechajte miestnosť dýchať. S minimom zbytočných vecí na vôkol dosiahnete optické zväčšenie priestoru, inak povedané, bude sa vám tam lepšie dýchať.

vila

Zadovážte si izbové rastliny
Po splnení tohto bodu sa vám bude lepšie dýchať doslovne, nie len obrazne. Rastliny vám domov prinesú kúsok prírody, oživia interiér a dodajú mu ten správny šmrnc. Nechajte si v predajni poradiť, ktorá rastlinka bude do vášho bývania najvhodnejšia a nájdite jej správne miesto podľa toho, či má radšej tieň alebo slnečné lúče. Niektoré rastliny vám môžu pomôcť odpudzovať hmyz z domácnosti. Sú nielen skvelou dekoráciou ale aj našim pomocníkom.

rostliny

Svetlá
Spočítajte si, koľko zdrojov svetla máte v miestnosti. Stropné svetlo a malá lampička nestačia. Skúste obmedziť používanie hlavného zdroja svetla v miestnosti. Kúpte si malé stolové lampy, veľkú stojacu, nainštalujte si podsvietenie sedačky, skrinky alebo stropu. Možnosti sú nekonečné. Držte sa pravidla, že svetlo nemá dopadať zhora ale prichádzať z viacerých bodov v miestnosti.

obývák

Záclony
Ak máte ešte na oknách čipkované záclony, zbavte sa ich. Zbytočne zaťažujú a váš priestor a navyše vám sťažujú výhľad z okna. Skúste ich nahradiť jednoduchými minimalistickými modelmi. Alebo sa ich zbavte úplne a namiesto nich môžete použiť žalúzie. Poslednou možnosťou je nechať okná holé a dosiahnuť tak minimalistickú krásu tak ako to robia Škandinávci. Pokiaľ vám na to chýba odvaha, odstráňte ich len z okien s výhľadom do záhrady. Možno časom naberiete odvahu a zvesíte aj tie z predných okien.
Aplikujte do vášho bývanie tieto štyri zásadné pravidlá a užívajte si svoj útulný domov.