Skype spustil simultánny preklad reči

Skype spustil simultánny preklad reči


Skypepridal niekoľko nových jazykov k simultánnej prekladateľskej službe počas video hovoru. Pred tým, prekladač podporoval iba osem jazykov. Simultánne tlmočenie prejavu je dostupné v deviatich jazykoch: v angličtine, španielčine, čínštine (Mandarin), taliančine, francúzštine, portugalčine (Brazília), nemčine a arabčine. Pre zasielanie správ  je ale preklad k dispozícii vo viac ako 50 jazykoch.

počítač

Skype Translatorje k dispozícii majiteľom osobných počítačov v operačnom systéme Windows 7 a vyššie. Ak chcete získať novú funkciu, používateľ musí nájsť a vybrať jazyk z ponuky prekladača Skype v dialógovom okne konverzácie. Pre majiteľov zariadení založených na aktualizácii Windows 10 Anniversary Update bude tento výber k dispozícii automaticky. Preklad bude ohlásený prístrojom – používateľ si môže v nastaveniach zvoliť mužský alebo ženský hlas a tiež sa v prepise rozhovoru zobrazia titulky.  Výsledok bude lepší, ak si obaja spoločníci aktivujú Skype Translator. Inštalácia služby a prijímanie simultánneho prekladu je tiež dostupná na smartphonoch a tabletoch na platformách Android alebo iOS.
Základom programu Skype Translator je technológia strojového učenia. To znamená, že služba sa sama vylepšuje tak, ako sa používa, čím viac ľudí ju používa na komunikáciu, tým vyššia je kvalita prekladu, vysvetľuje tlačová služba spoločnosti Microsoft.

skype

Množstvo rozpoznávania reči a strojového prekladu, je veľmi citlivé na kvalitu zdrojového materiálu. Napríklad nie je pravdepodobné, že preklad prejavu v hovorovom formáte a slang bude mať vysokú kvalitu. Komplikáciou je aj to, že preklad je synchrónny, nie sekvenčný a stroj musí začať vydávať výsledok bez čakania na koniec frázy. Hoci v najbližších niekoľkých rokoch bude samozrejme takýmto spôsobom možné komunikovať len na jednoduché a všeobecné témy.