Kanalizačné potrubie treba mať pod kontrolou rovnako ako iné zariadenia

Kanalizačné potrubie treba mať pod kontrolou rovnako ako iné zariadenia

Elektromechanický typ čistenia zanesených potrubí kanalizácie sa podobá činnosti krtka, keď vŕta chodbičky v zemi, aby sa mohol presúvať z miesta na miesto, podobný základ má aj čistenie potrubia elektromechanickou metódou. Pri ňom hlavnú činnosť vykonávajú oceľové špirály poháňané strojom. Nie je príjemné, ak chcete spláchnuť WC alebo vypustiť vodu z drezu a v oboch prípadoch sa odpad nemôže dostať do potrubia, lebo je upchaté, ale vráti sa späť. Tým je znemožnené používanie všetkých zariadení, ktoré sú v domácnosti napojené na kanalizáciu až do chvíle, pokiaľ nedôjde k ich vyčisteniu. S týmto problémom sa môžete obrátiť na odborné firmy v mestách po celom Slovensku, sú k dispozícii 24 hodín denne aj v čase voľna či sviatkov.

Odborne školení pracovníci vám pomôžu

Potrubie sa dá vyčistiť dvoma metódami: elektromechanickou alebo vysokotlakovou. Krtkovanie je čistenie pomocou elektromechanického stroja a oceľovej rotačnej špirály, ktorá je strojom poháňaná. Nadstavce na špirále sú vymeniteľné podľa spôsobu a miesta čistenia. Využíva sa krtkovanie na miestach, kde čistenie vodou pod vysokým tlakom nie je možné, je totiž flexibilné a ani 90° kolená pre špirály nie sú prekážkou. Dôležité je iba správne použiť druh nadstavca podľa stavu znečistenia.

Bez strojov to pôjde ťažko

Dôkladnejší spôsob čistenia potrubia sa nazýva vysokotlaková metóda, ktorý zahŕňa spoľahlivé odstránenie nečistôt a nánosov špiny z povrchu potrubia. Pri tomto type je potrebný vysokotlakový stroj so 150 barovým tlakom a vymeniteľnými dýzami. Tie sú na konci dlhej hadice, ktorá tlačí vodu, a tá sa dostane aj do nedostupných miest potrubia, aby ho vyčistila. Stroj je zabudovaný vo vozidle, čím je zjednodušený prístup k miestu na čistenie. Do potrubia sa môžu časom dostať aj tvrdšie usadeniny alebo sa zalomí pod ťarchou betónu či stromov, ich korene či vodný kameň a podobne je potrebné dostať z potrubia von, a na to slúži frézovanie. Zároveň s ním sa vykonáva aj monitoring potrubia, aby bolo odstraňovanie pod kontrolou. Trasovanie je spôsob prevencie, dokáže totiž včas nájsť a lokalizovať poškodené miesta, ktoré sa následne môžu opraviť.